Athletics

 Basketball 2018-19

5th Grade Boys Gold (Coach Lejeune)
Day Date Time Opponent Location
Monday 12-Nov 5:30 Westminster O Home
Thursday 15-Nov 5pm LCA Home
Thursday 29-Nov 5:15 Cathedral Home
Wednesday 28-Nov 7:30 St Mike Home
Monday 10-Dec 5:30 Rayne Catholic Home
Tuesday 11-Dec 5:15 LCA LCA
Thursday 20-Dec 6:45 St Ed St Ed
Thursday 10-Jan 5pm Cathedral Cathedral










5th Grade Boys Blue (Coach Hains)
Day Date Time Opponent Location
Monday 12-Nov 7:15 Cathedral Cathedral
Wednesday 14-Nov 5:30 Cathedral Home
Tuesday 27-Nov 5:30 Westminster O Home
Wednesday 28-Nov 7:30 St Mike Home
Tuesday 4-Dec 5:30 Rayne Catholic Rayne Catholic
Thursday 6-Dec 5:00 St Ed St Ed
Thursday 20-Dec 5:30 LCA Home
Wednesday 9-Jan 5:00 St Ed St Ed










6th Grade Boys (Coach Savant/Hensgens)
Day Date Time Opponent Location
Thursday 15-Nov 6pm LCA Home
Thursday 29-Nov 6pm Cathedral Home
Tuesday 4-Dec 6:15 Rayne Catholic Rayne Catholic
Wednesday 5-Dec 5:30 OLI OLI
Monday 10-Dec 6:30 Rayne Catholic Home
Tuesday 11-Dec 6pm LCA LCA
Wednesday 12-Dec 5:30 Fatima Fatima
Tuesday 8-Jan 6:30 St Ed Home
Thursday 10-Jan 5:45 Cathedral Cathedral
Monday 21-Jan 5:00 Fatima Home










7th Grade Boys Gold (Coach Goff)
Day Date Time Opponent Location
Thursday 15-Nov 7pm LCA Home
Thursday 29-Nov 6:45 Cathedral Home
Monday 3-Dec 5:30 Iota Home
Tuesday 4-Dec 7:00 Rayne Catholic Rayne Catholic
Thursday 6-Dec 5:45 St Ed St Ed
Monday 10-Dec 7:30 Rayne Catholic Home
Tuesday 11-Dec 6:45 LCA LCA
Tuesday 8-Jan 7:30 St Ed Home
Monday 21-Jan 6:00 Fatima Home
Thursday 10-Jan 6:30 Cathedral Cathedral










7th Grade Boys Blue (Coach Andy Hebert)
Day Date Time Opponent Location
Tuesday 13-Nov 6:30 Opelousas Cath Opelousas
Wednesday 14-Nov 7:30 Sacred Heart Home
Monday 26-Nov 5:30 Iota Iota
Tuesday 27-Nov 6:30 Highland Home
Wednesday 28-Nov 5:30 Opelousas Cath Home
Friday 30-Nov 7:00 Highland Baptist Highland
Tuesday 11-Dec 6:00 OMP OMP
Wednesday 12-Dec 6:30 Fatima Fatima
Wednesday 19-Dec 5:30 OMP Home
Monday 7-Jan 5:00 Westminster  Westminster










8th Grade Boys Gold (Coach Stefanski)
Day Date Time Opponent Location
Tuesday 13-Nov 6:30 St Ignatius Home
Thursday 15-Nov 8pm LCA Home
Monday 26-Nov 7pm Iota Iota
Wednesday 28-Nov 6:30 Sacred Heart Home
Thursday 29-Nov 7:30 Cathedral Home
Tuesday 4-Dec 7:45 Rayne Cath Rayne
Wednesday 5-Dec 6:30 OLI OLI
Tuesday 11-Dec 7:30 LCA LCA
Wednesday 12-Dec 7:30 Fatima Fatima
Wednesday 9-Jan 5:30 OLI Home
Fri. & Sat. 11&12-Jan TBA Tournament Carencro Catholic
Thursday 10-Jan 7:15 Cathedral Cathedral
Monday 21-Jan 7:00 Fatima Home










8th Grade Boys Blue (Coach Melancon)
Day Date Time Opponent Location
Monday 12-Nov 6:30 Westminster Home
Tuesday 13-Nov 7:30 Holy Family Home
Monday 26-Nov 5:00 Opelousas Cath Opelousas
Monday 3-Dec 7:00 Iota Home
Wednesday 5-Dec 7:15 St Ignatius St Ignatius
Thursday 6-Dec 6:00 Carencro Cath Carencro
Tuesday 11-Dec 6:45 OMP OMP
Wednesday 19-Dec 6:30 OMP Home
Monday 7-Jan 5:45 Westminster Westminster

5th Grade Girls (Coach Lucas)
Day Date Time Opponent Location
Monday 12-Nov 6:30 Cathedral Cathedral
Tuesday 13-Nov 5:30 St Ignatius Home
Wednesday 14-Nov 6:30 Cathedral Home
Friday 30-Nov 6:00 Highland Baptist Highland Baptist
Wednesday 5-Dec 6:30 St Ignatius St Ignatius
Wednesday 19-Dec 7:30 Sacred Heart Home
Thursday 3-Jan 5:00 Sacred Heart Sacred Heart
Tuesday 8-Jan 5:30 St Ed Home










6th Grade Girls (Coach Lormand)
Day Date Time Opponent Location
Monday 12-Nov 5pm Cathedral Cathedral
Monday 26-Nov 5pm Iota Iota
Monday 3-Dec 5pm Iota Home
Wednesday 12-Dec 5:30 Cathedral Home
Thursday 13-Dec 5:30 Fatima Home
Thursday 20-Dec 5:00 Crowley Middle Crowley Middle
Tuesday 22-Jan 5:30 Fatima Fatima










8th Grade Girls (Coach Angie Herbert)
Day Date Time Opponent Location
Monday 12-Nov 5:45 Cathedral Cathedral
Monday 26-Nov 6pm Iota Iota
Thursday 29-Nov 5pm Crowley Middle CMS
Monday 3-Dec 6pm Iota Home
Wednesday 12-Dec 6:30 Cathedral Home
Thursday 13-Dec 6:30 Fatima Home
Thursday 20-Dec 5:45 Crowley Middle Crowley Middle
Tuesday 22-Jan 6:30 Fatima Fatima